FAQ

Nie wiesz co to leasing? Szukasz dodatkowych informacji nt pojęć z branży finansowej? Zapraszamy się do zapoznania z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi leasingu samochodów, maszyn i innych urządzeń oraz kredytów samochodowych. Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu.

Czy możliwy jest leasing auta używanego?

Tak, samochody używane finansuje się w oparciu o ich wiek. Każda firma leasingowa ma wyznaczony maksymalny wiek pojazdu w chwili zakończenia umowy, a więc poza rocznikiem samochodu ważny jest również okres trwania umowy leasingu. Maksymalne okresy – wiek plus okres leasingu to nawet 15 lat dla samochodów osobowych, i jeszcze dłużej dla pojazdów powyżej 3,5t.

Czy możliwy jest leasing maszyny?

Oczywiście że tak, Leasing Maszyn i Urządzeń cały czas zyskuje na popularności, nawet w trakcie pandemii.

Co to jest Leasing?

Międzynarodowy Standard Rachunkowości /MSR/ nr 17 definiuje leasing jako: umowę na podstawie której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo użytkowania aktywów w uzgodnionym okresie czasu w zamian za opłatę dzierżawną.

Leasing jest najczęściej wybieraną formą finansowania środków trwałych w firmie, a więc zarówno pojazdów jaki i innych maszyn i urządzeń potrzebnych w firmie do jej działalności. Tak więc jest bardzo popularną formą na finansowanie zakupów. Drugą wyjątkową zaletą leasingu jest sposób w jaki klienci mogą rozliczyć księgowo swoje zakupy, co powoduje, że przy zachowaniu pewnych parametrów klienci decydują się na zakup w leasing pomimo posiadania środków na zakup za gotówkę. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych oddziałów.

Jak działa leasing?

Leasing jest formą wynajmu / dzierżawy środka trwałego, a klient / leasingobiorca, użytkuje pojazd lub urządzenie. Firma leasingowa będąc właścicielem przedmiotu leasingu oddaje go w użytkowanie Leasingobiorcy za co wystawia fakturę za usługę wynajmu / dzierżawy.

Czy leasing się opłaca?

Leasing od kilkudziesięciu lat bardzo dynamicznie zyskuje na popularności, wypierając inne formy finansowania. Powoduje to sama cena leasingu – atrakcyjna w porównaniu np. do kredytów, oraz łatwość i szybkość otrzymania decyzji.

Jaki jest minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego?

Minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego zależy od stawki amortyzacji i wynosi 40% normatywnego okresu amortyzacji.

Oznacza to dla przykładu, że minimalny okres dla samochodu osobowego lub ciężarowego do 3,5t wyniesie 2 lata. Wszystko dlatego, że np. nowe samochody osobowe amortyzuje się stawką 20% rocznie, a 40%owy wymiar osiągają po 24 miesiącach .Inny przykładem jest Instalacja Fotowoltaiki (amortyzowana stawką 10% rocznie), którą finansujemy w Polsce leasingiem operacyjnym minimalnie na okres 4 lat.

Co mamy w ofercie oprócz leasingu operacyjnego?

Leasing operacyjny to nie jedyna forma finansowania dostępna w firmie leasingowej. Większość podmiotów oferuje leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczkę leasingową – jest to nic innego niż kredyt, ale udzielany nie przez bank, a podmiot który nie podlega wyśrubowanym regulacjom. Dzięki temu najczęściej łatwiej o pożyczkę leasingową niż o kredyt w banku.

Oczywiście wszystkie rodzaje finansowania przez firmę leasingową są nastawione na celowość, to znaczy, że nie otrzymamy gotówki na obroty w firmie, a jedynie sfinansujemy zakup środka trwałego.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas!

Masovia Leasing

ul. Olszowa 3
08-300 Sokołów Podlaski

T: 513 256 337